Warsztaty artystyczne to propozycja dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i szkolnego, nauczycieli plastyki, pedagogów, animatorów kultury, pracowników świetlic oraz dla wszystkich osób, które w sposób twórczy i interesujący dla dziecka chcą poznać jego wewnętrzny świat, nie podcinając mu twórczych skrzydeł.
Zajęcia plastyczne z arteterapią w pracy z dzieckiem w wieku szkolnym i przedszkolnym.
Dlaczego warto wziąć udział?
- poznasz i nauczysz się ciekawych technik arteterapeutycznych
- poznasz, na czym polega praca arteterapeuty i co to takiego „arteterapia”
- zadbasz o swój rozwój osobisty
- odkryjesz, ile radości sprawia wspólne tworzenie i będziesz mógł wprowadzić nowe umiejętności w życie
- zastanowimy się, jak można zmodyfikować warsztaty, aby odpowiadały potrzebom Twojej grupy
- otrzymasz materiały dydaktyczne
Proponujemy 3 rodzaje artystycznych spotkań:
- „Co powoduje, że rosną mi skrzydła?” – poprzez wypowiedź plastyczną odkrywamy wewnętrzne możliwości uczestników zajęć i ujawniamy ich twórcze możliwości. Warsztat bazuje na prostej technice plastycznej, która na pewno zainteresuje naszych podopiecznych, a także będzie łatwa do zastosowana przez prowadzącego. Spotkanie obejmuje 4 godzinne warsztaty praktyczne.
- „Miasto Aniołów” – na tych warsztatach poznasz nową technikę plastyczną stworzoną w oparciu o arteterapię. Poszerzysz swoje umiejętności w tej dziedzinie i nauczysz się, jak prosto można połączyć elementy arteterapii z techniką plastyczną. Spotkanie obejmuje 4 godzinne warsztaty praktyczne.
- „Przez dziurkę od klucza” – to propozycja dla tych, którzy lubią w sposób twórczy pracować z dzieckiem, a jednocześnie chcą się nauczyć, jak można zastosować metody, które sprzyjają relaksacji. Spotkanie obejmuje 4 godzinne warsztaty praktyczne.
Prowadząca:
Ewa Baranowska-Jojko – pedagog, arteterapeutka z wieloletnim doświadczeniem, trener rozwoju osobistego. Jest autorką wielu publikacji dotyczących twórczości i arteterapii, a także stworzyła autorski projekt wykorzystując arteterapię jako główne narzędzie pracy zarówno z dziećmi jaki i z dorosłymi. Ciekawa świata, ludzi, żywiołowa pasjonatka z głową pełną pomysłów.
Tańce w kręgu w pracy z dziećmi
Warsztat kierowany jest do nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego, nauczycieli wychowania fizycznego i pracowników świetlic oraz dla wszystkich tych, którzy chcą zaznajomić się z tą techniką i zdobyć nowe umiejętności. Niepotrzebne jest żadne przygotowanie taneczne. Zabierz ze sobą wygodny strój i miękkie obuwie.
Tańce w kręgu cechuje ogromna różnorodność. Różnią się między sobą nastrojem, żywiołowością, tempem i charakterem muzyki, do której są tańczone. Wiele jest wśród nich prostych, radosnych tańców, które mogą być wykonywane przez dzieci. Zawsze też można dany taniec zmodyfikować i dostosować do potrzeb i umiejętności tańczących. Spotkanie obejmuje 3 godzinne warsztaty praktyczne.
Tańczenie w kręgu przynosi wiele korzyści:
- poprawia kondycję fizyczną i samopoczucie
- integruje działanie obu półkul mózgowych i poprawia koordynację ruchową
- uczy wspólnego działania i przypomina, że nie jesteśmy sami
- pokazuje, że wszyscy w kręgu są ważni, choć każdy jest wyjątkowy
- poprawia poczucie rytmu i wrażliwość muzyczną
- przynosi radość, poczucie dumy i odprężenie
Podczas praktycznego warsztatu:
- nauczysz się kilku tańców w kręgu
- dowiesz się czegoś na temat europejskich tańców etnicznych
- przekonasz się, ile radości sprawia wspólne tańczenie
- zastanowimy się, jak tańce można zmodyfikować, by odpowiadały potrzebom Twoich podopiecznych
- otrzymasz opis kroków i CD z muzyką
Prowadząca:
Jolanta Misiarz – z wykształcenia filolożka, z zamiłowania instruktorka europejskich tańców etnicznych, choreoterapeutka. Fascynuje ją wpływ, jaki taniec wywiera na życie i rozwój. Na warsztatach w kraju i za granicą przetańczyła kilkaset tańców etnicznych i wciąż ma ochotę na więcej!
Twórcze działanie na zajęciach języka obcegotańce
Warsztat kierowany jest do nauczycieli języków obcych, niezależnie od wieku i poziomu językowego uczniów, z którymi pracują.
Proces twórczego działania możemy powtórzyć w nauce języka obcego. Wzbogacenie lekcji języka elementami twórczej aktywności może je znacznie uatrakcyjnić. Poprzez angażowanie emocji oraz aktywowanie różnych kanałów percepcji – wzrokowego, słuchowego i kinestetycznego – sprawia, że nauka jest szybsza i bardziej skuteczna. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak to zrobić, ten warsztat jest dla Ciebie!
W trakcie praktycznego warsztatu:
- dowiesz się, jakie elementy twórczych działań można wykorzystać na lekcjach języka obcego
- poznasz kilka prostych ćwiczeń, które będziesz mógł/mogła zastosować na zajęciach
- dowiesz się, jakie są korzyści płynące ze stosowania rysunku, prac manualnych i scenek aktorskich w nauczaniu języków obcych
- nauczysz się nowych sposobów integrowania grupy językowej
- przekonasz się, ile radości daje twórcza ekspresja
Prowadząca:
Jolanta Misiarz – anglistka z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu, arteterapeutka. Zajęcia z języka angielskiego z elementami arteterapii i twórczego działania prowadzi na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach w ramach Studenckiego Koła Naukowego.